Jaki zasilacz UPS do komputera i serwera? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Awaryjny zasilacz UPS to narzędzie spotykane najczęściej w biurach. Dlaczego warto w nie zainwestować?

Większość osób przed wyborem komputera lub serwera zwraca największą uwagę na podstawowe podzespoły – procesor, kartę graficzną, pamięć RAM czy dysk twardy. To niezwykle ważne komponenty, ale część klientów nie poświęca dość dużo czasu na wybór odpowiedniego urządzenia do zasilania. Mowa o zasilaczu UPS – niezwykle przydatnym narzędziu, które może okazać się niezbędne zarówno w domu, jak i w biurze.

Jaki zasilacz awaryjny UPS do komputera stacjonarnego?

Urządzenie podtrzymujące zasilanie komputera to akcesorium nadal pozostające w cieniu. Dlaczego warto je stosować? Sprzęt komputerowy cechuje podatność na wahania i spadki jakości energii elektrycznej, która jest mu dostarczana. W idealnej sytuacji prąd zasilający urządzenia powinien być naprzemienny i charakteryzować się napięciem rzędu 230 V. W praktyce jednak sytuacja rzadko przypomina podręcznikową.

Polecane zasilacze UPS

W domowych czy biurowych sieciach elektrycznych mogą występować chwilowe wahania i zaniki napięcia spowodowane na przykład nadmiernym obciążeniem instalacji. Czasem nawet włączenie kuchenki mikrofalowej sprawia, że komputer niewyposażony w odpowiednie zabezpieczenia restartuje się niespodziewanie, a użytkownik traci wyniki swojej pracy. Trzeba też pamiętać o tym, że podzespoły komputerowe są wrażliwe na nagłe zaniki napięcia i potrafią one doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.

Dobry UPS (Uninterruptible Power Supply) to awaryjny zasilacz o wyglądzie skrzynki. Jest wyposażony w akumulator, a jego zadanie polega na nieprzerwanym zasilaniu urządzeń elektrycznych, które są do niego podłączone. UPS do PC uchroni Twój drogocenny sprzęt przed takimi sytuacjami jak:

  • krótkie (kilkusekundowe) zaniki napięcia spowodowane obciążeniem instalacji elektrycznej, które wywołują restart komputera;
  • przepięcia spowodowane uderzeniami piorunów w niewielkiej odległości od budynku;
  • przerwy w dostawie prądu;
  • zniekształcenia napięcia.

PC podłączony bezpośrednio do gniazdka elektrycznego jest wrażliwy na wszelkie skoki napięcia. W skrajnych wypadkach może dojść nawet do natychmiastowego i całkowitego zniszczenia maszyny – takie sytuacje mają miejsce najczęściej podczas burz z piorunami. Akumulator do komputera stacjonarnego ochroni Cię przed utratą wyników pracy, a Twój sprzęt przed trwałym uszkodzeniem.

Zasilacze awaryjne są najczęściej spotykane w biurach, w których chwilowy skok napięcia lub przerwa w dostawie energii mogłyby spowodować spore straty. Coraz częściej jednak tego typu urządzenia są montowane także w domach. Kto w pierwszej kolejności powinien zainteresować się zakupem UPS?

  • Osoby samozatrudnione oraz pracujące zdalnie – każdy, kto pracuje w domu, wie, jak bolesna jest utrata wyników pracy nad projektem, przy którym spędziło się wiele godzin.
  • Gracze – nagły restart komputera potrafi spowodować utratę zdobytych punktów, poziomów czy przegranie meczu. Trzeba pamiętać też o tym, że sprzęt gamingowy nie należy do najtańszych, a brutalne pozbawienie go dopływu energii elektrycznej przyczynia się do jego niszczenia.
  • Właściciele serwerowni – w przypadku serwerów stała i nieprzerwana praca komputerów jest koniecznością.
  • Przedsiębiorcy – UPS do komputera biurowego to urządzenie wręcz niezbędne w każdej małej i dużej firmie – chroni sprzęt przed uszkodzeniami oraz utratą ważnych danych.
  • Osoby, dla których bezpieczeństwo komputera jest istotne – każdy, kto zainwestował dużą kwotę w wysokiej klasy podzespoły, powinien zadbać o to, by nie narażać ich na uszkodzenie.

Jaki zasilacz awaryjny UPS do serwera?

Ciągła praca każdego serwera to konieczność. UPS serwerowy jest właściwie niezbędny wszędzie tam, gdzie stały dopływ energii elektrycznej gwarantuje zachowanie bezpieczeństwa urządzeń. Awaryjne zasilacze do serwerowni nieco różnią się od tych, które są stosowane w domach przy komputerach stacjonarnych. Muszą to być profesjonalne narzędzia najwyższej jakości.

Nawet chwilowa niesprawność głównego źródła zasilania w przypadku serwera może okazać się katastrofalna w skutkach i spowodować utratę cennych danych, dlatego w tym wypadku warto zainwestować w porządny sprzęt. Jeśli szukasz awaryjnego zasilacza UPS, masz do wyboru trzy opcje: narzędzia typu on-line, off-line oraz UPS line-interactive. Jakie są między nimi różnice?

Zasilacze typu on-line charakteryzują się dwukrotnym przetworzeniem prądu. Układ prostownikowy przetwarza napięcie przemienne na stałe, a następnie układ falownikowy zmienia je z powrotem w napięcie przemienne. Taki system zapewnia stabilny dopływ prądu do urządzeń końcowych, a wszelkie wahania i zakłócenia napięcia są niwelowane.

To właśnie ten typ zasilacza sprawdzi się najlepiej w każdej serwerowni. Wadą tego rodzaju urządzeń jest dość duży koszt zakupu, hałas oraz generowane straty energii. Mimo wszystko UPS-y on-line są najbardziej polecane użytkownikom profesjonalnym i większym korporacjom. Z kolei zasilacze typu off-line cechują się prostszą budową niż wariant on-line, a więc także i niższym kosztem zakupu. Obudowa takiego narzędzia kryje akumulator, falownik oraz prostownik.

Urządzenie off-line stale monitoruje napięcie wejściowe. W razie wykrycia nieprawidłowości układ odcina dopływ prądu z głównego źródła i przełącza się na zasilanie akumulatorowe, chroniąc końcowe sprzęty przed szkodliwym wpływem wahań i zaników napięcia. Narzędzia z tej kategorii pracują prawie bezgłośnie i nie generują takich strat energii jak urządzenia on-line. Ich wadą jest jednak dłuższy czas reakcji w razie wykrycia zakłóceń oraz mniejsza odporność na nie.

Zasilacze typu line-interactive to właściwie wariant akcesoriów typu off-line. Poza napięciem wejściowym układ monitoruje także jego częstotliwość oraz kąt przesunięcia fazowego. Dzięki zwiększonej czujności narzędzie jest w stanie szybciej zareagować na zakłócenia w sieci elektrycznej. W zestawieniu ze sprzętami off-line i on-line stanowi pośredni zasilacz UPS. Cena jest wyższa niż w przypadku akcesoriów off-line, ale wciąż niższa w porównaniu z układami on-line.

Jak dobrać zasilacz awaryjny UPS do komputera?

Wybór odpowiedniego rodzaju zasilacza UPS do komputera to jedna z ważniejszych kwestii, ale istotne są także inne parametry – między innymi moc urządzenia. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, powinieneś pomyśleć o tym, jakie będzie przeznaczenie narzędzia. Do Twoich zadań należy również sprawdzenie poboru mocy poszczególnych sprzętów i zsumowanie wyników.

Przyjmuje się, że w celu utrzymania jak najlepszej efektywności zasilacza jego obciążenie nie powinno przekraczać 80% sprawności. To znaczy, że UPS do komputera 1000 W znajdzie swoje zastosowanie w zestawieniu ze sprzętem o zsumowanym poborze mocy wynoszącym 800 W. Pamiętaj, że pod uwagę musisz brać wymagania nie tylko komputera i jego komponentów, ale także monitora oraz peryferiów.

Jaki UPS do komputera 500 W? Najlepiej postawić na urządzenie cechujące się mocą 625 W lub nieco większą. Jeśli planujesz rozbudowę swojej maszyny, zostaw sobie lekki zapas na wypadek przejścia na nieco bardziej energochłonne podzespoły. Nie ma jednak sensu przepłacać i inwestować w bardzo profesjonalny sprzęt o ogromnej podaży mocy.

Poza maksymalnym obciążeniem zasilacza UPS istotny jest również jego czas podtrzymywania. Parametr ten określa to, jak długo sprzęt potrafi dostarczać energię podłączonym do niego urządzeniom. Średniej klasy narzędzie powinno zapewnić dodatkowe 5-10 minut pracy po przerwie w dostawie prądu. To wystarczająco długo, by móc zapisać postęp gry albo zachować zmiany wprowadzone w dokumentach i bezpiecznie wyłączyć komputer.

Większe firmy inwestują w UPS-y, których czas podtrzymywania akumulatorowego jest dłuższy. To konieczne, jeśli do zasilania awaryjnego podłączone są serwery przechowujące cenne dane. Duże przedsiębiorstwa, banki czy środowiska medyczne decydują się nawet na stosowanie pokaźnych systemów awaryjnych opartych na wielu akumulatorach i generatorach prądu.

Istnieje jeszcze kilka parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę przed zdecydowaniem się na konkretny model zasilacza UPS:

  • czas przełączania – im krótszy, tym lepszy. To informacja o tym, jak szybko narzędzie reaguje na wykryte zakłócenia w sieci elektrycznej;
  • liczba gniazd – do zasilacza awaryjnego nie powinno się podłączać przedłużaczy ani listew, dlatego przed zakupem policz, ile urządzeń chcesz zasilać za pomocą akcesorium;
  • cena – to jeden z pierwszych parametrów, na który patrzy każda osoba planująca zakup UPS. Nie ma potrzeby inwestować w przesadnie drogi zasilacz, jeżeli chcesz wykorzystywać go tylko w domowych warunkach, ale zwróć też uwagę na to, że najtańsze urządzenia mogą nie spełniać swoich funkcji.

Jak podłączyć zasilacz awaryjny UPS do komputera?

Podłączenie zasilacza awaryjnego UPS do komputera nie jest skomplikowane, ale warto zastosować się do kilku wskazówek. Dzięki temu proces przebiegnie bezproblemowo, a żaden sprzęt nie ulegnie uszkodzeniu. Zasilacz awaryjny UPS APC lub dowolnej innej marki należy podłączyć wyłącznie pod dwubiegunowe, trójprzewodowe gniazdo sieciowe z uziemieniem. Pamiętaj o tym, że te narzędzia są kompatybilne z instalacjami 230 V.

Przestrzeń, w której zostanie umieszczony zasilacz, powinna być zabezpieczona przed wilgocią i dobrze wentylowana. W przeciwnym wypadku narzędzie może szybko stracić efektywność. Co więcej, UPS-y są przeznaczone do zasilania urządzeń IT. Nie należy wykorzystywać ich do ochrony sprzętów AGD ani podłączać do nich rozdzielaczy prądu czy listew antyprzepięciowych.

Do każdego nowego UPS-a powinna być dołączona instrukcja producenta dokładnie przedstawiająca sposób podpięcia go do komputera PC. Złącza posiadane przez większość urządzeń awaryjnych to:

  • gniazdo wejściowe zasilania sieciowego – tędy podłącza się zasilacz do sieci elektrycznej;
  • gniazda wyjściowe – to właśnie do nich należy podłączyć wszystkie sprzęty, które mają być zasilane w razie awarii prądu (komputer PC, monitor, drukarka);
  • port USB – posiadany przez niektóre modele UPS. Umożliwia konfigurację sprzętu w taki sposób, by zapewnić automatyczne wyłączenie serwerów czy komputerów w przypadku awarii sieci;
  • port RJ-11/RJ-45 – może stanowić zabezpieczenie przeciwprzepięciowe dla linii telefonicznych, modemów i routerów.

Czy warto kupić zasilacz awaryjny do komputera?

Jeśli przeraża Cię perspektywa uszkodzenia ukochanego „peceta”, przemyśl zakup UPS do komputera. Cena takiego narzędzia jest nieporównywalnie niższa od kosztu wymiany zniszczonych podzespołów w razie uderzenia pioruna bądź przerwy w dostawie energii elektrycznej. Powinieneś rozważyć inwestycję w UPS, jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie sprzętu oraz spokoju ducha.

Jeżeli jesteś graczem, używanie awaryjnego zasilacza również będzie dla Ciebie korzystne. Dzięki temu nie stracisz postępu w ulubionej grze, jeśli dojdzie do wahania napięcia w Twojej domowej sieci elektrycznej. UPS zapewni Ci dodatkowe kilka minut na spokojne zapisanie zmian i bezpieczne wyłączenie komputer nawet w razie całkowitego braku prądu.

Zasilacze awaryjne to także niezbędne akcesoria w każdym biurze – dzięki nim Twoi pracownicy nie stracą wyników swojej pracy w razie awarii sieci. Jeśli jesteś osobą samozatrudnioną lub pracującą w systemie zdalnym, to na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jaką frustrację wywołuje zmarnowanie całych godzin pracy przez jedno, drobne zawahanie się napięcia. Zasilacze UPS to także absolutna konieczność w każdej serwerowni i tam, gdzie nie można sobie pozwolić na ryzyko związane z utratą danych.

Przed zakupem konkretnego modelu koniecznie sprawdź pobór mocy cechujący Twój zestaw. Jaki UPS do komputera 600 W? Nigdy nie kupuj narzędzia o mniejszej mocy, niż jest Ci potrzebna, a najlepiej postaw na takie urządzenie, które obciążysz maksymalnie w 80%. W przeciwnym wypadku Twój akumulator może zużyć się przedwcześnie albo nawet nie spełniać swoich podstawowych funkcji, przez co komputer odczuje skoki napięcia mimo zastosowania zabezpieczenia.

Udostępnij
4,9
9 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.